Face lotion sheet + Kiehl’s Iris extract activating treatment essence

kiehls

Jag har skrivit om hur smidigt jag tycker det är med ”portionsförpackade” ögonmasker förut och självklart tycker jag ju detsamma om ansiktsmasker. ”Sheet masks” har länge varit en stående favorit – hos hela min familj faktiskt. Jag brukar ofta packa med mig minst en om jag är på resande fot eftersom de knappt tar någon plats och ger huden det där lilla extra den behöver efter en flygresa.

I dag testade jag däremot en ny kombination: Face lotion sheet från Muji (hittas hos Åhléns) och Kiehl’s nykomling Iris extract activating treatment essence. Ett ”essence” ska användas före serum, är något vattnigt i konsistensen och är väldigt vanligt förekommande i Asien.

Just Kiehl’s variant ska ”ta fram lystern” och mata huden med fukt och vad passar då inte bättre än att göra en ”sheet mask” av det hela? Jag lade min lilla tablett i en skål och hällde över essensen och lät tabletten suga åt sig allt. Därefter vecklade jag ut den och lade den som en mask och lät det hela ligga på i 10 minuter.

För min del tycker jag att jag fick ut mer av essensen nu än när jag använder den som vanligt. Den ska nämligen appliceras direkt med händerna och eftersom den är så vattnig känns det lite klurigt ibland.

Kiehl’s Iris activating treatment essence hittar du enklast här.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s